More

  « Once Upon a Time in Queens » -ohjaaja Nick Davis löytää elokuvateatterin ’86 Metsistä

  Lempinimien, kuten Doc, The Kid, Nails, Mookie, Bobby O, El Sid, The Straw Man ja Mex, avulla voi olla helppo sekoittaa vuoden 1986 World Series -mestaruuden New York Metsin pelaajat hahmoihin vanhasta 1940-luvun sotaelokuvasta tai hahmoista. Länsi – sellainen projekti, jonka parissa Herman J. Mankiewicz saattoi työskennellä Hollywoodin kultakaudella. Joten ehkä on sopivaa, että 35 vuotta ikonisen Mets-kauden jälkeen elokuvantekijä, jolla oli suoria yhteyksiä Mankiewicz-veljeksiin, muutti joukkueen ehdottoman otsikon dokumentiksi, ESPN:n « Once Upon a Time in Queens ».

  « Minusta vain tuntui: « Vau, tämä on kuin olisi Beatlesin kanssa Hampurissa », ohjaaja Nick Davis, joka on Oscar-palkitun « Citizen Kane » -käsikirjoittajan pojanpoika, kertoo Gold Derbylle. « Haluaisin, että voitamme enemmän maailmanmestaruuskilpailuja Mets-fanaajana, mutta en tiedä, saammeko koskaan sellaista joukkuetta ja sellaista henkeä, joka New Yorkissa oli 80-luvulla. että se joukkue vangitsi niin täydellisesti. Ja se vain tuntui minusta aina täydelliseltä draamaan ja elokuvan sisällöksi. » (Davis kirjoitti myös kirjan isoisästään ja isosetästään Joseph L. Mankiewiczistä.)

  Jaettu neljään osaan – kaksi ensimmäistä esitetään tiistai-iltana ESPN:llä ja ESPN+:lla, ja viimeiset osat tulevat keskiviikkoiltana – ”Once Upon a Time in Queens” seuraa vuoden 1986 New York Metsiä koko joukkueen historiallisen kauden ajan: 108 voittoa ja seuran voitto. toinen maailmanmestaruus (se on viimeinen metsien voittama World Series). Mutta Davis ajaa myös baseball-timantin ulkopuolelle ja tuo seuran kontekstuaaliin 1980-luvun New Yorkiin, jossa seksi ja huumeet kukoistivat ja « ahneus on hyvä » -mentaliteetti hallitsi ajan ikää.

  « Uskon, että kun kerrot tarinaa, sinun on tarjottava jokin konteksti », Davis selittää. Elokuvantekijä on elinikäinen Mets-fani, joka kävi lukuisissa peleissä 1980-luvulla, kun Mets aloitti nousunsa vuoteen 1986.

  « Minulle, kun olen sen kokenut, halusin todella ihmisten tuntevan sen, mitä tunsin, kun menin Shea Stadiumille [jossa Mets pelasi vuoteen 2008] elokuussa 1985 », hän muistelee. « Muistan, kun olin pelissä elokuussa ’85 ja koko elämäni Met-fana, olin aina pitänyt « The Boys of Summerin » -kirjasta, 1950-luvun kirjasta, mahtavista Brooklyn Dodger -joukkueista 1950-luvulla. joka lopulta voitti vuonna -55. Ja minusta tuntui: « Ah, miltä sen täytyi tuntua, kun se joukkue pelasi? » Kaikki nämä legendaariset pelaajat ovat ja – enemmän kuin vain pelaajia – todella mielenkiintoisia persoonallisuuksia. Ja vuonna 1985, kun Carter, Gooden, Hernandez ja Strawberry olivat kaikki yhdessä joukkueessa näiden sivuosien ympäröimänä, mikä vain parani vuonna 86, muistan, että olin pelissä ja tunsin, että se on nyt tässä. Se on tapahtumassa. Tätä olen aina odottanut ja mitä olen aina halunnut. Ja muista tämä, koska se ei tule toistumaan. »

  Vuoden 1986 Mets hallitsi iltapäivälehtiä, joutui lukuisiin tappeluihin kentällä ja juhli aina pelien jälkeen. Joukkueen salaperäiset temput – joihin kuuluivat laaja huumeiden käyttö ja ruma naisviha – on dokumentoitu World Series -voiton jälkeisinä vuosina, ehkä tunnetuin Jeff Pearlmanin kirjassa « The Bad Guys Won ». Otsikko oli ehkä liian ystävällinen: Eräässä usein toistetussa ja pitkään kielletyssä anekdootissa joukkueesta Mets-pelaaja Kevin Mitchelliä syytettiin tyttöystävänsä kissan katkaisemisesta. (Se on syytös, jonka Mitchell on usein sanonut, ettei se ollut totta.)

  Tämän seurauksena Davis sanoo, että jotkut pelaajat olivat hermostuneita siitä, että « Once Upon a Time in Queens » muuttuisi uudelleentarkastetuksi hittikappaleeksi. « Toisena iltana teimme tämän paneelin, ja [entinen syöttäjä] Bobby Ojeda myönsi, että hän [oli hieman peloissaan elokuvaan osallistumisesta]. Hän sanoi: « Ei tätä enää. » Ja luulen jossain määrin, koska maailmassa, jossa elämme, tässä clickbait-maailmassa, luulen, että jotkut heistä tunsivat: « Voi, ei tätä enää. » … Ja Kun he ymmärsivät, että ei, ei, ei, se on osa sitä, mutta tämä on kokonainen elokuvallinen tarina, ja haluan, että osallistumisesi kertoisi oman osan siitä, niin he kaikki pääsivät onnellisesti mukaan. ”

  Hän lisää: « Toinen asia on se, että luulen, että he ovat nyt kaikki tarpeeksi vanhoja ja tarpeeksi vuosia on kulunut, joten luulen, että he ovat vähemmän huolissaan omasta maineestaan. Joten he ovat valmiita olemaan rehellisiä ja antamaan kaiken hengailla ja kertomaan tarinoita, joita he ovat ehkä häpeänneet aiemmin. Ja nyt he pystyvät jonkinlaiseen kontekstualisoimaan sen itse ja sanomaan: ‘Katso, tätä me teimme. Se ei ole maailman mahtavin asia, mutta mitä aiomme tehdä? Olen 50-luvun lopulla, 60-luvun alussa, eikä minulla ole mitään salattavaa.” Kolmekymmentäviisi vuotta myöhemmin on täydellinen aika saada nämä kaverit.”

  ”Once Upon a Time in Queens” on osa ESPN:n 30 for 30 -sarjaa, ja sen on tuottanut ABC:n myöhäisillan juontaja Jimmy Kimmel, pitkäaikainen Mets-fani. Elokuvassa esiintyviä julkkiksia ovat muun muassa Game of Thrones -kirjailija George R.R. Martin, Mandalorian-tähti Bill Burr, Public Enemy -räppäri Chuck D ja Oscar-palkittu elokuvaohjaaja Oliver Stone. Projekti ei ole vain Emmy-palkitun ESPN-urheiludokumenttisarjan kannalla, vaan myös verkoston menestyshitti « The Last Dance », joka voitti Emmy-palkinnon viime vuonna. Tämä moniosainen sarja kiinnitti katsojien huomion paitsi siksi, että se tarjosi urheilun ystäville katsauksen Michael Jordanin viimeiseen kauteen Chicago Bullsissa, vaan myös siitä tavasta, jolla se inhimillisti yhden modernin aikakauden tunnistetuimmista julkisuuden henkilöistä. Davis sanoo, että se oli hänen tavoitteensa myös « Once Upon a Time in Queensissä ».

  « Tietenkin haluan, että Mets-fanit pitävät siitä, rakastavat sitä ja vaalivat sitä, mutta todella haluan ei-urheilufaneja, ei-baseball-faneja tai ihmisiä, jotka eivät pitäneet Metsistä silloin tai eivät välittänyt siitä. Metsit sitten, jotta he voisivat katsoa tätä ja katsoa tätä tarinaa näistä erilaisista hahmoista, jotka tulivat yhteen, ja kaikki erilaiset taustat, ja laittaa heidän eroavaisuutensa syrjään tavoittelemaan päämäärää, joka oli suurempi kuin mikään niistä, Davis sanoo. « Se on hyvin suhteellista ja hyvin inhimillistä, eikä sillä ole mitään tekemistä urheilun kanssa. »

  « Se ei ole baseball-elokuva. Se on elokuva ihmisistä », Davis lisää. ”Se on elokuva joukkueesta ja ajasta ja paikasta. Ja sen haluan ihmisten ottavan pois siitä. »

  Tee ennusteesi Gold Derbyssä nyt. Lataa ilmainen ja helppo sovellus Apple-/iPhone- tai Android-laitteille (Google Play) kilpaillaksesi legioioita muita faneja sekä asiantuntijoitamme ja toimittajiamme vastaan ​​parhaista ennusteen tarkkuuspisteistä. Katso uusimmat ennustusmestarit. Voitko seuraavaksi nousta arvostettujen tulostaulukoiden kärkeen? Muista aina pitää ennustuksesi ajan tasalla, koska ne vaikuttavat uusimpiin kilparadallemme, mikä pelottaa Hollywoodin päälliköitä ja tähtiä. Älä missaa hauskaa. Puhu ja jaa röyhkeät mielipiteesi kuuluisilla foorumeillamme, joilla 5 000 show-alan johtajaa väijyy joka päivä seuraamassa viimeisintä palkintohuutoa. Kaikki haluavat tietää: Mitä mieltä olet? Ketä ennustat ja miksi?

  Latest Posts